215k views
5 votes
The Hershey Company uses the weighted-average method in its process costing system. The following data concern the operations of the company's first processing department for a recent month.

Work in process, beginning:
Units in process 3,750
Percent complete with respect to materials 80%
Percent complete with respect to conversion 20%
Costs in the beginning inventory:
Materials cost $6,711.00
Conversion cost $2,885.00
Units started into production during the month 21,400
Units completed and transferred out
Costs added to production during the month:
Materials cost $61,906
Conversion cost CA I Costs added to production during the month:
Materials cost $61,906
Conversion cost $543,602
Work in process, ending:
Units in process 900
Percent complete with respect to materials 66%
Percent complete with respect to conversion 48%
Required:
a. Determine the equivalent units of production for material and conversion.
b. Determine the costs per equivalent unit for material and conversion.
c. Determine the cost of ending work in process inventory.
d. Determine the cost of the units transferred to the next department.

1 Answer

5 votes

Answer:

The Hershey Company

Materials Conversion

a. The equivalent units of production 24,844 24,632

b. Costs per equivalent unit $2.762 $22.186

c. The cost of ending work in process inventory is:

= $11,224.98

d. The cost of the units transferred to the next department is:

= $604,989

Step-by-step explanation:

a) Data and Calculations:

Units Materials Conversion

Beginning work in process 3,750 80% 20%

Units started in the month 21,400

Units to be accounted for 25,150

Ending work in process 900 66% 48%

Units completed/transferred 24,250 100% 100%

Equivalent units of production:

Units Materials Conversion

Units completed/transferred 24,250 24,250 24,250

Ending work in process 900 594 432

Total equivalent units 24,844 24,632

Costs of production Materials Conversion Total

Costs of beginning WIP $6,711 $2,885 $9,586

Costs added during month 61,906 543,602 605,508

Total costs of production $68,617 $546,487 $615,094

Cost per equivalent unit:

Total costs of production $68,617 $546,487

Total equivalent units 24,844 24,632

Cost per equivalent unit $2.762 $22.186

Costs assigned to:

Materials Conversion Total

Units completed/transferred $66,978.50 $538,010.50 $604,989

(24,250 *$2.762) (24,250 * $22.186)

Ending work in process 1,640.63 $9,584.35 $11,224.98

(594 * $2.762) (432 * $22.186)

User UncleDave
by
6.9k points