Answer:
Step-by-step explanation:
Total unit product cost = $36
If purchased from outside, then fixed costs will be only $15 because 25% of 20 will be reduced.
So, if purchased from outside,
Total unit cost = 24 + 15
Total unit cost = $39
So, it is more when purchased from outside. Total operating income will decrease by = 8,000 * (39 - 36) = $24,000