menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Mr. Harmon ordered calculators for his math class to use. He ordered a case of 24 calculators and paid a total of $199.20. What is the unit rate per calculator that Mr. Harmon paid? $4.78 $8.30 $12.05
asked
Apr 8, 2022
224k
views
3
votes
Mr. Harmon ordered calculators for his math class to use. He ordered a case of 24 calculators and paid a total
of $199.20.
What is the unit rate per calculator that Mr. Harmon paid?
$4.78
$8.30
$12.05
$17.52
HELP ME PLEASE
Mathematics
college
Jokel
asked
by
Jokel
5.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
199.20 / 24 = 8.3
so the unit rate was $8.30
Michael Schaefers
answered
Apr 14, 2022
by
Michael Schaefers
5.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.0m
questions
7.9m
answers
Other Questions
Solve for y in terms of x. 2/3y - 4 = x y = x + 6 y = -x + 4 y = -x + 6 y = x + 4
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Ten gallons of paint were poured into two containers of different sizes. Use one variable to express the amount poured into each container
Use the normal model n(11371137,9696) for the weights of steers. a) what weight represents the 3737thth percentile? b) what weight represents the 9999thth percentile? c) what's the iqr of the weights
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org