12.2k views
0 votes
( NO LINKS ) Mary $45 for 15 pounds of potatoes. What was the unit rate for the potatoes? *

A. $5/1 pound
B. $3/1 pound
C. 3 pounds/$5

1 Answer

6 votes

Step-by-step explanation: it will be c because 45 divided by 15 = 3

User HaNdTriX
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories