218k views
4 votes
On November 1, 2021, Sandhill Co. places a new asset into service. The cost of the asset is $84000 with an estimated 10-year life and $12000 salvage value at the end of its useful life. What is the depreciation expense for 2022 if Sandhill Co. uses the straight-line method of depreciation

1 Answer

3 votes

Answer:

$7,200

Step-by-step explanation:

According to the scenario, computation of the given data are as follows,

Total cost = $84,000

Salvage value = $12,000

Estimated life = 10 years

So, we can calculate depreciation expense by using following formula,

Depreciation yearly = (Total cost - Salvage value) ÷ Estimated life

= ($84,000 - $12,000) ÷ 10

= $72,000 ÷ 10

= $7,200

User Csomakk
by
6.5k points