Answer:
R = 240 Ω
Step-by-step explanation:
The resistance created by the light bulb can be calculated by using Ohm's Law:

where,
R = Resistance created by the light bulb = ?
V = Voltage across the bulb = 120 volts
I = current passing through the light bulb = 0.5 A
Therefore,

R = 240 Ω