menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find the unit price. A 4-pound bag of pistachios for $16.60 O $4 per pound o $4.15 per pound O $0.24 per pound O $1.66 per pound
asked
Sep 10, 2022
192k
views
3
votes
Find the unit price. A 4-pound bag of pistachios for $16.60
O $4 per pound
o $4.15 per pound
O $0.24 per pound
O $1.66 per pound
Mathematics
high-school
Osimer Pothe
asked
by
Osimer Pothe
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
4.15 per each pound of pistaachios
Patrickkeller
answered
Sep 16, 2022
by
Patrickkeller
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 15, 2022
17.4k
views
A pound of pistachios cost $16.64. What is the unit rate per ounce? (HOW DID YOU GET YOUR ANSWER PLEASE SHOW YOUR WORK!!) A. 52.90 B. 1.04 C. 12.84 D. 458 E. 5x-8y+7 F. 25.30
Ricksmt
asked
Jul 15, 2022
by
Ricksmt
7.2k
points
Mathematics
college
1
answer
19
votes
17.4k
views
asked
Oct 20, 2024
153k
views
What are the ingredients in king william chocolate? A) Dark chocolate, almonds, sea salt, cocoa B) Milk chocolate, hazelnuts, caramel, vanilla C) White chocolate, pistachios, cranberries, coconut D) Chocolate
Noxdafox
asked
Oct 20, 2024
by
Noxdafox
7.7k
points
Arts
high-school
1
answer
1
vote
153k
views
asked
Jul 20, 2024
163k
views
Decide whether the following is a statement. If it is a statement, decide whether or not it is compound. "Do you like pistachios?" Choose the correct answer below. A) Statement, compound B) Not a statement
Shmuel
asked
Jul 20, 2024
by
Shmuel
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
163k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org