230k views
1 vote
Robin bought 5 pounds of apples for $15.00. What is the cost of 1 pound of apples?​

User Prichmp
by
8.2k points

2 Answers

2 votes
3$. Because 15 divided by 5 is 3
User Fredrikekre
by
7.2k points
2 votes
1 pound would be 3$ i believe
User Hoaphumanoid
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories