129k views
2 votes
A jar contains 21 brown and 19 blue marbles. A marble is drawn at random. What is the theoretical probability of drawing a blue marble? P(blue) = 63.3% P(blue) = 47.5% P(blue) = 2.5% P(blue) = 19% P(blue) = 52.5%

User Nspo
by
7.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The answer would be the 1st one.

Explanation:

When you use a percentage calculator or look it up, you can shay 40 as a percent of 19 and the answer will be 47.5%. You could also divide and get your answer that way as well.

Hope that helps! If you get it wrong, please tell me so I could check my work. Have a great rest of your day :)!

User Mauretto
by
7.0k points