194k views
4 votes
Elijiah earn $200 for 8 hours of work. what is the unit rate

User Ahetman
by
7.9k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Elijah's hourly rate is $25/hour

Explanation:

Divide $200 by 8 hours:

$200

------------ = $25/hr

8 hours

Elijah's hourly rate is $25/hour

User Nechehin
by
8.1k points
2 votes

Answer:

Unit Rate= $25

Hope this helps!!

User Joe Maffei
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories