107k views
2 votes
Eve bought "a" apples for $1.29 per pound and "b" bananas for $1.99 per pound. he spent "1.29a + 1.99b" dollars. What does "1.99b" represent?

2 Answers

3 votes
The cost of the bananas ^
User Tim Moore
by
5.2k points
0 votes

Answer:

The total cost of the bananas

Explanation:

User Vasilenicusor
by
5.3k points