151k views
2 votes
1) A negative charge of 6C exerts an attractive force of 65N on a second

charge that is 0.005 m away. What is the strength of the second charge?

User Aseferov
by
7.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:
30.09* 10^(-15)\ C

Step-by-step explanation:

Given

The first charge is
q_1=-6\ C

Attraction force
F=65\ N

the second charge is at
0.005\ m away

Suppose the second charge is
q_2

The electrostatic force is given by


F=(kq_1q_2)/(r^2)

Insert the values


65=(9* 10^9* 6* q_2)/([5* 10^(-3)]^2)\\\\\Rightarrow q_2=(65* 25* 10^(-6))/(54* 10^9)\\\\\Rightarrow q_2=(1625* 10^(-6-9))/(54)\\\\\Rightarrow q_2=30.09* 10^(-15)\ C

User RBI
by
7.0k points