137k views
0 votes
At the store, 8 oz of Brand A glue costs $2.08, while 6 oz of Brand B glue costs $1.62. Which is the better buy

User Theplau
by
5.5k points

2 Answers

3 votes

Answer:

  • Brand A

Explanation:

Unit rates are:

  • Brand A glue = $2.08/8 = $0.26 per oz
  • Brand B glue = $1.62/6 = $0.27 per oz

Brand A glue is cheaper, so is the better buy

User Jrodenhi
by
5.2k points
4 votes

Answer:

8 oz of Brand A glue costs $2.08

1 oz of Brand A glue costs $2.08×1/8=$0.26

6 oz of Brand B glue costs $1.62

1 oz of Brand B glue costs $1.62/6=$0.27

so..A is cheap.

8 oz of Brand A glue costs $2.08 is needed to buy.

User Uwu
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.