Answer:
Explanation:
Unit rates are:
Brand A glue is cheaper, so is the better buy
8 oz of Brand A glue costs $2.08
1 oz of Brand A glue costs $2.08×1/8=$0.26
6 oz of Brand B glue costs $1.62
1 oz of Brand B glue costs $1.62/6=$0.27
so..A is cheap.
8 oz of Brand A glue costs $2.08 is needed to buy.
5.7m questions
7.4m answers