Answer:
(a) k = 80 N/m (b) x = 75 cm
Step-by-step explanation:
The question says that, "A spring is elongated 30 centimeters when we exert a force of 24 N on it a) calculate the value of the spring constant b) calculate the elongation of the spring when applying a force of 60 N"
Given that,
Force exerted on the spring, F = 24 N
Elongation in the spring, k = 30 cm =0.3 m
(a) We know that, the force on the spring is given by :
F = kx
Where
k is spring constant
So,

(b) When F = 60 N,

Hence, this is the required solution.