28.1k views
16 votes
An 8 pack of light bulbs cost $22.40 what’s the unit price

User BradS
by
7.1k points

2 Answers

9 votes

Answer:

$179.20

Explanation:

Hope this helps

User Robert Sievers
by
8.3k points
11 votes

Answer: i'll answer that if you don't mind

22.40 divided by 8 = 2.8 or 8 x 2.8 = 22.4 = 22.40

one light bulb cost 2.8

Step-by-step explanation: i hope you like my answer :) thank you

User Rob Osborne
by
7.7k points