32.7k views
2 votes
It costs $3.00 for 45 gallons of detergent. What is the cost per gallon of detergent? *

2 Answers

1 vote
$0.06 this is because you take the $3 and divide it by the 45 to get the cost of each gallon
User Wfgeo
by
5.0k points
5 votes

Answer:

0,06

Explanation:

User Chantheman
by
5.0k points