menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A family wants to rent a car to go on vacation. Company A charges $50.50 and 11¢ per mile. Company B charges $60.50 and 14¢ per mile. How much more does Company B charge for x miles than Company A?
asked
Feb 20, 2022
143k
views
4
votes
A family wants to rent a car to go on vacation. Company A charges $50.50 and 11¢ per mile. Company B charges $60.50 and 14¢ per mile. How much more does Company B charge for x miles than Company A?
Mathematics
high-school
Andreivictor
asked
by
Andreivictor
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
3 more cents per mile
Explanation:
Saljuama
answered
Feb 27, 2022
by
Saljuama
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 7, 2022
17.0k
views
A family wants to rent a car to go on vacation. Company A charges $35.50 and 11¢ per mile. Company B charges $60.50 and 14¢ per mile. How much more does Company B charge for x miles than Company A?
Teriiehina
asked
Dec 7, 2022
by
Teriiehina
8.3k
points
Mathematics
college
1
answer
20
votes
17.0k
views
asked
Sep 28, 2024
234k
views
Challenge A family wants to rent a car to go on vacation. Company A charges $45.50 and 11¢ per mile. Company B charges $65.50 and 14¢ per mile. How much more does Company B charge for x miles than Company
Finico
asked
Sep 28, 2024
by
Finico
8.6k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
234k
views
asked
Jan 6, 2021
118k
views
WHOEVER GETS IT FAST AND CORRECT GETS 20 POINTS A 16 ounce package of brown rice costs $1.44. What is the price per ounce? A) 6¢ B) 9¢ Eliminate C) 11¢ D) 14¢
Mark Kahn
asked
Jan 6, 2021
by
Mark Kahn
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
118k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org