Answer:

Step-by-step explanation:
Acceleration is the rate of change of an object with respect to time. It is the change in velocity over the time.

The car starts at 10 meters per second and increases to 20 meters per second in 2.5 seconds.
= 20 m/s
= 10 m/s - t= 2.5 s
Substitute the values into the formula.

Solve the numerator.

Divide.


The acceleration of the car is 4 meters per second squared.