menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Lenore pays $10.08 for 3.2 pounds of flour. What is the price per pound of the flour?
asked
Oct 16, 2022
70.2k
views
3
votes
Lenore pays $10.08 for 3.2 pounds of flour. What is the price per pound of the flour?
Mathematics
college
Mneumann
asked
by
Mneumann
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
3.15
Explanation:
10.08 / 3.2 = 3.15
Hwjp
answered
Oct 19, 2022
by
Hwjp
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 26, 2024
138k
views
In Edgar Allan Poe's most famous poem, a troubled narrator is continually mourning the lost Lenore. What is the title of the poem?
Jwely
asked
May 26, 2024
by
Jwely
7.3k
points
History
high-school
1
answer
5
votes
138k
views
asked
Sep 11, 2024
75.6k
views
A study by Robert Rosenthal and Lenore Jacobson (1968) found that children who were labeled as "late bloomers" at the start of the school year showed larger IQ gains than other, non-labeled students, even
Tauheedah
asked
Sep 11, 2024
by
Tauheedah
8.5k
points
History
high-school
1
answer
4
votes
75.6k
views
asked
Jun 23, 2024
119k
views
For a science project, Lenore is building a launcher that would throw a tennis ball exactly 60 feet. During the first test, the ball flew 56 feet. Lenore recorded that as -4. The next test she marked as
Sdonk
asked
Jun 23, 2024
by
Sdonk
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
119k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org