Answer:
The firm's WACC will be "8.04%".
Step-by-step explanation:
The given values are:
Yield of maturity,
= 7.75%
Rate of tax,
= 40%
Next year's dividend,
= $o.65
Growth,
= 6%
Share price,
= $15
Flotation cost,
= 10%


Now,
=

On substituting the values, we get
=

=

The
will be:
=

=

=

=

hence,
The firm's WACC will be:
=

=

=

=
%