129k views
2 votes
A student purchased 9 binders for $11.07 .

Which equation can be used to find the cost of each binder, b, in dollars?

2 Answers

7 votes

Answer:

11.07/9 =b You only specifically asked for the equation

Explanation:

11.07/9 =b is the equation why? because you bought 9 binders for 11.07 dollars so if you divide the price by the number of items bought you get the answer

User Vffuunnyy
by
8.0k points
1 vote

Answer:

It's quite simple, let me help!

If 9 binders are 11.07 you have to find the cost of one binder, by doing that you would create an equation to make it where 9 is dividable by the total cost, so it would be

9b= $11.07

Now You isolate the variable to get b alone and b is going to be the cost of one binder in dollars

Divide both sides by 9 and you get b=$1.23

Want to check your answer?

If one binder is $1.23 you can multiply

$1.23* 9 (binders) = $11.07

Which is correct because 9 binders is 11.07 according to the student.

User Colinfang
by
8.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories