180k views
0 votes
Chris Co. produces sports equipment and is currently producing 1,000 mini long boards annually. A supplier has offered to produce the boards for Chris Co. for $300 per board. Chris Co. incurs unit-level costs of $280 per unit. Chris also spends $25,000 on product design each year and incurs $50,000 of facility-level costs. The avoidable production cost for Chris to produce one mini long board is

1 Answer

0 votes

Answer: $305

Step-by-step explanation:

The avoidable production cost for Chris to produce one mini long board goes thus:

Unit Level Cost = $280

Add: Product Level Cost = $25,000 / 1000 units = $25

Then, the avoidable cost to produce one unit will be:

= $280 + $25

= $305

User Mousomer
by
5.6k points