197k views
5 votes
Sofia bought 3 items that cost a total of $21.99. What is the price of one item?

User Brown Love
by
5.4k points

1 Answer

2 votes

Answer: The price of one item is $7.33

Explanation:

I*3=21.99

i=7.33

User Taquan
by
5.6k points