menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g. which shop gives you better value for your money?
asked
Jun 27, 2022
188k
views
2
votes
Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?
Mathematics
high-school
Alex Lew
asked
by
Alex Lew
4.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Erlaunis
answered
Jul 2, 2022
by
Erlaunis
5.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Other Questions
What is the value of x? (-4) - x = 5
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
(3x1,000,000)+(3x100,000)+(2x100) what is this number written in standard form?
The function h = -t2 + 95 models the path of a ball thrown by a boy where h represents height, in feet, and t represents the time, in seconds, that the ball is in the air. Assuming the boy lives at sea
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org