57.1k views
0 votes
A 16 ounce bag of

cat food costs
$4,35. A 12 ounce
bag costs $3.95.
Which is the better
deal?

User Asifa
by
8.3k points

1 Answer

4 votes

Answer: 16 ounce bag

Explanation:

We can find the value by finding the cost per ounce, or cost/ounces.

4.35/16 = 0.27 dollars per ounce.

3.95/12 = 0.33 dollars per ounce.

Less dollar per ounce means you are saving money. Therefore, the 16 ounce bag is the better deal.

User Neeta
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.