Answer:
(a) Energy Density = 160.94 J/m³
(b) Energy Stored = 0.192 J
Step-by-step explanation:
(a)
The energy density of the magnetic field inside the solenoid is given by the following formula:

where,
B = magnetic field strength of solenoid =

Therefore,

where,
μ₀ = permeability of free space = 4π x 10⁻⁷ N/A²
N = No. of turns = 1300
I = current = 8.15 A
L = length = 66.2 cm = 0.662 m
Therefore,

Energy Density = 160.94 J/m³
(b)
Energy Stored = (Energy Density)(Volume)
Energy Stored = (Energy Density)(Area)(L)
Energy Stored = (160.94 J/m³)(0.0018 m²)(0.662 m)
Energy Stored = 0.192 J