84.0k views
1 vote
Red light of wavelength 633 nm from a helium-neon laser passes through a slit 0.370 mm wide. The diffraction pattern is observed on a screen 3.70 m away. Define the width of a bright fringe as the distance between the minima on either side. You may want to review (Page) . For related problem-solving tips and strategies, you may want to view a Video Tutor Solution of Single-slit diffraction. Part A What is the width of the central bright fringe

User Sonnie
by
6.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Δx = 6.33 x 10⁻³ m = 6.33 mm

Step-by-step explanation:

We can use the Young's Double Slit Experiment Formula here:


\Delta x = (\lambda L)/(d)\\\\

where,

Δx = distance between consecutive dark fringes = width of central bright fringe = ?

λ = wavelength of light = 633 nm = 6.33 x 10⁻⁷ m

L = distance between screen and slit = 3.7 m

d = slit width = 0.37 mm = 3.7 x 10⁻⁴ m

Therefore,


\Delta x = ((6.33\ x\ 10^(-7)\ m)(3.7\ m))/(3.7\ x \ 10^(-4)\ m)

Δx = 6.33 x 10⁻³ m = 6.33 mm

User Alessandro Messori
by
8.1k points