37.1k views
3 votes
Please help

Mofor and Shanice are selling fruit for a school fundraiser. Customers can buy small boxes of oranges and large boxes of oranges. Mofor sold 12 small boxes of oranges and 3 large boxes of oranges for a total of $96. Shanice sold 6 small boxes of oranges and 6 large boxes of oranges for a total of $84. Find the cost each of one small box of oranges and one large box of oranges.​

User Sufiane
by
9.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$6 = cost of small box

$8 = cost of large box

Explanation:

Let s = cost of small box

l = cost of large box

(1) 12s + 3l = 96 (2) 6s + 6l = 84

Multiply by -2 -24s - 6l = -192

-18s = - 108

s = $6 = cost of small box

12(6) + 3l = 96

72 + 3l = 96

3l = 24

l = $8 = cost of large box

User Asmodiel
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories