200k views
14 votes
100 POINTS PLEASE HELP ME Y'ALL.. THANKS♥

A student dissolves 0.250 mol NaC1 in 2.05 kg H20. What is the molality of the resulting solution? Show your work.

2 Answers

9 votes
  • No of moles of solute(NaCl)=0.250mol
  • Mass of solvent (water) in kg=2.05kg


\\ \rm\Rrightarrow Molality=(Moles\:of\:solute)/(Mass\:of\: solvent\:in\:kg)


\\ \rm\Rrightarrow Molality=0.250/2.05


\\ \rm\Rrightarrow Molality=0.1m

User Juk
by
6.6k points
8 votes

Answer:

m = 0.122 m

Step-by-step explanation:

Molality(m): A measure of the number of moles of solute in a solution corresponding to 1 kg or 1000 g of solvent.


\mathrm{Molality\:Formula}:\quad \mathrm m = ( mole\:of\:solute )/( mass\:of\:solvent\:in\:kg )


\mathrm m = ( mole)/( kg )


\mathrm{Substitute\:the\:numbers\:into\:the\:


\mathrm m = ( 0.250 )/( 2.05 )


\mathrm{Divide\:0.250\:by\:2.05\:and\:get\:0.12195122}


\mathrm m = {0.12195122}


\mathrm{Round\:to\:the\:nearest\:thousandths\:place}


\mathrm m = 0.122

User Alesandra
by
7.8k points