56.4k views
5 votes
If the density of mercury is 13.6 g/mL, what is the mass of 25.4 cm3 of
mercury?

1 Answer

2 votes

Answer:

345.44 g or 0.34544 kg

Step-by-step explanation:

Applying

D = m/V...................... Equation 1

Where D = Density of mercury, m = mass of mercury, V = Volume of mercury.

make m the subject of the equation

m = D×V................. Equation 2

From the question,

Given: D = 13.6 g/mL = 13.6 g/cm³, V = 25.4 cm³

Substitute these values into equation 2

m = 13.6×25.4

m = 345.44 g

m = 0.34544 kg

Hence the mass of mercury is 345.44 g or 0.34544 kg

User Warpech
by
6.5k points