Answer:
mass= 4.5 g
Step-by-step explanation:
density = mass/ volume
given :
density = 45 gm/cm^3
volume = 10cm^3
now
45 = mass / 10
45/10 = mass
mass = 4.5 g
7.8m questions
10.5m answers