180k views
11 votes
A motorboat travels 35 km in 2 hours with the current of the river. The same motorboat travels 39 km in 3 hours in a lake. Find the speed of the current.

1 Answer

9 votes

Answer:

0.5km/h

Explanation:

Assume lake has no current.

.

V=distance / time

V=39km / 3h

V=13km/h

In water Assume boat used same power travelling

V=35km / 2h

V= 12.5km/h

Current is the difference 0.5km/h

User Ashish Chaurasia
by
6.8k points