12.6k views
0 votes
A 12 oz. can of pinto beans is $2.15. What is the cost per ounce? *

User Ats
by
7.0k points

1 Answer

7 votes

Answer:

$0.18

Explanation:

setup proportion and solve for x:


(12)/(2.15) =(1)/(x) \\12x = 2.15\\x=0.17916 = 0.18

User Tony Lin
by
7.4k points