46.2k views
0 votes
Baking flour mixture was made by combining 4 ounces of bleached flour which costs $8 per

ounce with 16 ounces of unbleached flour which costs $3 per ounce. What is the cost per ounce
of the mixture?

User TheLearner
by
7.2k points

1 Answer

6 votes

4 ounces x $8 per ounce = $32

16 ounces x $3 per ounce = $48

4 ounces + 16 ounces = 20 total ounces

$32 + $48 = $80 total cost

$80 / 20 ounces = $4 per ounce cost

User Vlad Lego
by
8.7k points

Related questions

asked May 5, 2024 139k views
MID asked May 5, 2024
by MID
7.9k points
1 answer
5 votes
139k views
asked Jul 28, 2022 148k views
Alina Anjum asked Jul 28, 2022
by Alina Anjum
8.4k points
1 answer
3 votes
148k views