Answer:
1.3%
Explanation:
Phat = 0.53
1 - phat = 1 - 0.53 = 0.47
Sample size, n = 5913
Assume the confidence level = 95%
Zcritical at 95% = 1.96
Margin of Error = Zcritical * √(phat(1 -phat)) / n
Margin of error :
1.96 * √((0.53 * 0.47) / 5913)
1.96 * 0.0064905
= 0.0127215
= 0.0127215 * 100%
= 1.272%
= 1.3%