Answer:
100.4mL
Step-by-step explanation:
Using the following formula:
C1V1 = C2V2
Where;
C1 = initial concentration (M)
C2 = final concentration (M)
V1 = initial volume (mL)
V2 = final volume (mL)
According to the information in this question,
C1 = 1.50M
V1 = ?
C2 = 9.65 M
V2 = 15.6 mL
Using C1V1 = C2V2
V1 = C2V2/C1
V1 = (9.65 × 15.6) ÷ 1.5
V1 = 150.54 ÷ 1.5
V1 = 100.36 mL
Approximately, V1 = 100.4mL