158k views
4 votes
What is the net force acting on a 3000g sled that accelerated at 5 m/s2 ?

1 Answer

1 vote

Answer:

15 N

Step-by-step explanation:

The force acting on an object given it's mass and acceleration can be found by using the formula

force = mass × acceleration

From the question

3000 g = 3 kg

We have

net force = 3 × 5 = 15

We have the final answer as

15 N

Hope this helps you

User Timur Shtatland
by
6.9k points