162k views
1 vote
A bag with 5 pound of potatoes costs $3.20. How much do 12 pounds of potatoes cost at the same rate?​

User TylerH
by
5.6k points

2 Answers

5 votes

Answer: 7.68

Explanation:

First you find the rate where you do 3.20/5 which equals .64

Then you multiply the 12 and .64 and get 7.68

User Abandoned Account
by
5.9k points
0 votes

Answer:

$7.68

Explanation:

You must find the rate first, so in order to do that you divide the price by the quantity which is

3.20/5

which equals .64 and this number is the cost of potatoes per pound so to find 12 pounds you do

.64 * 12

which equals 7.68

User Etheros
by
5.6k points