menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 15-pound bag of dog food at Wagging Tails Pet Store costs $9.75. What is the cost per pound for the dog food?
asked
Jul 15, 2022
53.2k
views
5
votes
A 15-pound bag of dog food at Wagging Tails Pet Store costs $9.75. What is the cost per pound for the dog food?
Mathematics
high-school
SalGad
asked
by
SalGad
9.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
$0.65 per pound
Explanation:
9.75 divided by 15 = 0.65
Anthony Roberts
answered
Jul 19, 2022
by
Anthony Roberts
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 1, 2019
68.8k
views
Where do the apostrophes go in the following: Yesterday, my friends went to the site of a world-famous puppy park with their dogs. Their dogs tails were wagging so quickly they looked like helicopters.
Abhishekkumar
asked
Aug 1, 2019
by
Abhishekkumar
7.9k
points
English
middle-school
2
answers
5
votes
68.8k
views
asked
Aug 15, 2021
7.6k
views
All the dogs responded by wagging their tails to the right. But when the dogs were presented with an unfamiliar, aggressive dog, a negative stimulus, all dogs wagged their tails to the left. The research
Morsanu
asked
Aug 15, 2021
by
Morsanu
8.7k
points
Social Studies
college
1
answer
4
votes
7.6k
views
asked
Apr 24, 2021
220k
views
Yesterday, my friends went to the cite of a world-famous puppy park with their dogs. Theyre dogs tails were wagging so quickly they looked like helicopters! It was adorable. Once they were their, the dogs
Awwsmm
asked
Apr 24, 2021
by
Awwsmm
8.6k
points
English
middle-school
2
answers
5
votes
220k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org