42.9k views
5 votes
Mr. Abbey bought 5 pounds of steak for $23.75. How

much did Mr. Abbey pay per pound of steak?
Remember to set up the rate as a fraction and then show how you found the unit rate
(price per pound)!
Students, draw anywhere on this slide!
Math why is is three numbers

User Grok
by
4.4k points

2 Answers

6 votes

Answer:

4.75 or 19/4

Step-by-step explanation:

i hope this is right 5x4.75=23.75 so 4.75 5 times equals 19/4 or 4.75

User Tom Elias
by
5.2k points
0 votes

Answer:

a b c d

Step-by-step explanation:

User Lazydaemon
by
4.8k points