Answer:
v₁ = 1.78 m/s
Step-by-step explanation:
We can use the law of conservation of momentum here, as follows:

where,
m₁ = mass of first object = 4.5 kg
m₂ = mass of second object = 6.2 kg
u₁ = initial speed of first (smaller) mass = 16 m/s
u₂ = initial speed of second (larger) mass = 0 m/s
v₁ = final speed of first (smaller) mass = ?
v₂ = final speed of second (larger) mass = 10 m/s
Therefore,

v₁ = 1.78 m/s