125k views
18 votes
Which option is a better deal? 12 ounces of cereal for $2.99 or 17ounces of cereal for $3.52

User AndrewKS
by
4.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

17 ounce cereal

Explanation:

It is only a 53. cent difference so the better option would be the 17 ounce bag

User Laetitia
by
4.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.