125k views
18 votes
Which option is a better deal? 12 ounces of cereal for $2.99 or 17ounces of cereal for $3.52

User AndrewKS
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

17 ounce cereal

Explanation:

It is only a 53. cent difference so the better option would be the 17 ounce bag

User Laetitia
by
7.2k points