29.3k views
0 votes
If it cost $1.68 for 3 bars of chocolate, what is the unit rate?

User Trey Combs
by
7.6k points

2 Answers

4 votes
56 cents because 168/3 is 56
User Carlos Horn
by
8.7k points
4 votes
the unit rate is $0.56 /chocolate bar
User CD Jorgensen
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories