Answer:
P = 24.32 W
Step-by-step explanation:
The question is, "Two resistors 5 Ω and 10 Ω are connected in parallel with a 9 V power supply. Calculate the output power of the power supply.".
The voltage of the power supply, V = 9 V
Resistor 1, R₁ = 5 Ω
R₂ = 10 Ω
The equivalent of parallel combination of resistors is given by :

The power of the output is given by :

So, the output power is equal to 24.32 W.