menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Calculate the energy transferred by a 12V hairdryer, running on a current of 0.50A, that is left on for 8.0 minutes.
asked
Nov 6, 2022
124k
views
5
votes
Calculate the energy transferred by a 12V hairdryer, running on a current of 0.50A, that is left on for 8.0 minutes.
Physics
middle-school
Trotta
asked
by
Trotta
7.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
Step 1
List all the information in symbol form and change into appropriate and consistent SI units if required.
V=12V
I=0.5A
t = 8.0 minutes
= 8 × 60
= 480s
E=?
Step 2
Use the correct formula.
E=IVt
Step 3
Calculate the answer by putting the numbers into the formula.
E = IVt
= 0.5 × 12 × 480
= 2880J
The answer is 2880J :) hope this helps!
Varuna
answered
Nov 12, 2022
by
Varuna
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.0m
questions
10.6m
answers
Other Questions
At sea level, water boils at 100 degrees celcius and methane boiled at -161 degrees celcius. Which of these substances has a stronger force of attraction between its particles? Explain your answer
Physical properties of minerals graphic organizer
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
What type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org