menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If 5 shirts and 5 sweaters cost $205, and 6 shirts and 9 sweaters cost $294, what is the cost of one shirt and what is the cost of one sweater?
asked
Sep 27, 2022
106k
views
0
votes
If 5 shirts and 5 sweaters cost $205, and 6 shirts and 9 sweaters cost $294, what is the cost of one shirt and what is the
cost of one sweater?
Mathematics
college
Matchew
asked
by
Matchew
4.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
shirt is 20.5 and sweater is 16.33
Explanation:
KamalaH
answered
Oct 3, 2022
by
KamalaH
4.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.9m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
how long Will it take for $7000 investment to grow to $7553 and the annual rate of 3.4% compounded quarterly assume that no withdrawals are made
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
What is the domain and range?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org