198k views
2 votes
Gloria, Teresa, and Rebecca went to an office supply store. Gloria bought 8 pencils, 4 markers, and 6 erasers. Her total was

$22.00. Teresa spent $19.25 buying 5 pencils, 7 markers, and 8 erasers. Rebecca bought 5 pencils, 5 markers, and 4
erasers for $15.75. What is the cost of each item?

1 Answer

6 votes
The answer is $20.00
User Sgedda
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories