Answer:
D. 40 m2
Explanation:
The area of a rectangle is its length multiplied by its width.
length * width = Area
5 * 8 = 40
area of a rectangle = width times length
given width = 8 meters
given length = 5 meters
area = 5 * 8
8 * 5 = 40
hence, the area of the rectangle is 40m²
7.9m questions
10.5m answers