146k views
5 votes
a hot iron bar is placed 100ml 22C water. the water temperature rises to 32C. how much heat did the water gain and how much heat did the iron bar lose? Q=change T x C x M

1 Answer

6 votes

Answer:

  • Water gained: 10
  • Iron lost: -10

Step-by-step explanation:

Given: Hot iron bar is placed 100ml 22C water, the water temperature rises to 32C

To find: How much heat the water gain, how much heat did the iron bar lost

Formula:Q = change T x C x M

Solve:

How much heat water gained

Initial heat = 22, then rose to 32. To find how much heat the water gained, simply subtract the current heat by the initial heat.

32 - 22 = 10

The water gained 10 amounts of heat.

How much heat Iron lost

Current heat = 32, then dropped to 22. To find how much heat the Iron lost, simply subtract the initial heat by the current heat.

22 - 32 = -10

The Iron lost -10 amounts of water.

User Chris Harris
by
6.8k points