Answer: See explanation
Step-by-step explanation:
a. The income taxes payable for 2020 will be:
= Taxable income for 2020 × Tax rate
= $98,800 × 20%
= $98,800 × 0.2
= $19760
b. The journal entry to record income tax expense, deferred income taxes, and income taxes payable for 2020 goes thus:
Income tax expense:
= Pretax financial income for 2020 × Tax rate
= $104,000 × 20%
= $104,000 × 0.2
= $20800
The income taxes payable = $19760
Cumulative temporary difference at December 31, 2020, giving rise to future taxable amounts = $249,600
Deferred tax liability required at December 31, 2020:
= $249,600 × 20%
= $49920
Deferred tax liability, January 1, 2020 = $41600
Therefore, the increase in deferred tax liability in 2020 will be:
= $49920 - $41600
= $8320
Cumulative temporary difference at December 31, 2020, giving rise to future deductible amounts = $36,400
Deferred tax assets balance required at December 31, 2020 will be:
= $36,400 × 20%
= $36400 × 0.2
= $7280
Deferred tax asset, January 1, 2020 = $0
Therefore, the increase in the deferred tax asset in 2020 will be:
= $7280 - 0
= $7,280
Therefore, the journal entry will be:
Debit Income Tax Expense = $20800
Debit Defered Tax Asset = $7,280
Credit Income Tax Payable = $19760
Credit Defered Tax Liability = $8320
(To record income tax expense, defered assets and defered liabilities)
c. The income tax expense section of the income statement for 2020 will be:
Income before Income Tax = $104000
Less: Income Tax expense - Current = $19760
Less: Income Tax expense - Defered = $1040
Net income = $83200